Kultúrsokk! 10 izgalmas spanyol szokás és furcsaság magyar szemmel
Spanyolország tökéletes úticél, hogy felfedezzük a mediterrán életérzés vidámságát és kulturális sokszínűségét. Magyar turistaként érdemes felkészültnek lennünk! A napsütötte Ibériai-félsziget ugyanis számos izgalmas szokást és furcsaságot tartogat számunkra. Íme, TOP 10-es összeállításunk, avagy spanyol kultúrsokk magyar szemmel.
1. Ölelés első látásra
A spanyolok rendkívül közvetlenek, amely már a megismerkedés pillanatában megmutatkozik. Magyar szokásoktól eltérően ugyanis itt nem a kézfogás a trendi. A spanyol ismeretlenek bemutatkozáskor kölcsönös öleléssel üdvözlik egymást, esetleg két puszival az arcon. Érdekesség azonban, hogy utóbbi pont ellenkező irányból történik, mint nálunk: az első puszi a jobb, a második a bal orcán csattan. A járványhelyzet okán jelenleg az óvatos ölelésé a főszerep (maszkban), ezzel is megalapozva egy kellemes hangulatú, közvetlen beszélgetést.
2. Étkezési idő
Spanyolországban az étkezések ideje jelentősen kitolódik a magyar reggeli-, ebéd- és vacsoraidőhöz képest. Mindezek mellett a napi étkezesek gyakorisága is eltérő, ugyanis a spanyolok számára rendkívül fontos a délelőtti tízórai és a délutáni uzsonna beiktatása. A helyiek először általában reggel 8-9 óra között étkeznek. Reggelente a spanyol péksütik hívogató illatának szinte lehetetlen ellenállni. Nem véletlen, hogy a pékáruk óriási sikernek örvendnek a mediterrán országban. A reggeli után egy könnyed tízórai következik délelőtt. Spanyolországban a legfőbb ebédidő délután 2-3 óra, melyet a késő délutáni órákban egy könnyed uzsonna (pl.: gyümölcs) vált fel. A legszembetűnőbb különbség a vacsoraidő, az utolsó étkezést ugyanis a helyiek este 9-10 óra környékére időzítik.
3. Szieszta
A spanyol hétköznapok egyik kulcsfontosságú része a szieszta, amely pihenőidőt évszaktól függetlenül, egész évben kiélveznek a helyiek. Bár a szieszta alatt elsősorban délutáni szundításra gondolunk, a napközbeni szabad órákat számos más kikapcsolódással töltik a spanyolok otthonukban. Magyar turistaként érdemes nyomon követni a boltok, turisztikai attrakciók és éttermek nyitvatartását, ugyanis délután 14-17 között ezek többsége zárva tart. Ha nyári hónapokban látogatunk Spanyolországba, saját bőrünkön tapasztalhatjuk a szieszta létfontosságát. A július-augusztusi tikkasztó hőségben még turistaként is érdemes kivennünk pár óra pihenőt, ugyanis Spanyolország déli részén akár 45-50 fokot is mérhetünk napközben.
4. Digitális étlap
„Az étlapot legyen szíves”- kértem kedvesen a helyi pincért, aki egy egyszerű mozdulattal az asztalon díszelgő QR kódra mutatott. A spanyol éttermek többsége ugyanis a járványhelyzet óta már nem klasszikus (kézzel fogható) formában biztosít étlapot vendégeinek, hanem egy QR kód alapján. A kód általában az asztalok szélén található, amely leolvasását követően a vendég azonnal a honlapra látogathat, hogy megtekintse az étterem étel- és italajánlatát. A „smart” megoldás lehetővé teszi a kézhigiénia megőrzését, valamint minimalizálja a fertőzések veszélyét.
5. Borravaló
Készpénzzel való fizetés esetén ne lepődjünk meg, ha a pincér gyorsan eltűnik a nagyobb bankjeggyel. Ennek csupán az az oka, hogy pár pillanat múlva már hozza is a visszajárót, amelyből eldönthetjük, mennyit kívánunk az asztalon hagyni borravalóként. Spanyolországban a „propina”, vagyis spanyol borravaló összege nem feltétlenül a fizetendő összeg 10%-a. A helyiek esetenként 10-20 centesekkel fejezik ki hálájukat a szíves vendéglátásért. Jófej külföldiként dönthetünk úgy, hogy ennél többet adunk kedvenc pincérünknek. Ez esetben általában óriási köszönetet mondanak, sőt akár addig titkolt magyar tudásukat is felszínre hozzák: „Kö-szö-nöm” (megtörtént eset alapján).
6. Kávé tejjel, cukorral, vagy esetleg citrommal?
A mediterrán országok jeges kávéja gyökeresen eltér a Magyarországon divatos vanília fagylalttal és tejszínhabbal díszített jeges kávétól. Míg Olaszországban az ízletes kávéba közvetlenül beledobják a jeget, addig a spanyol jeges kávé esetében külön pohárban szolgálják fel a kávét és a jégkockákat. További érdekesség, hogy a jég mellett Spanyolországban citromot is találunk a pohárban, mellyel tovább frissíthetjük a mediterrán jegeskávé élményt.
7. Tortilla másképp
Magyar szemmel az étlapot vizsgálva érdemes résen lennünk, ha tortillára fáj a fogunk. A spanyol tortilla ugyanis merőben különbözik a Magyarországon elterjedt mexikói tortilla laptól vagy chipstől. Ez utóbbi szintén gyakori a mexikói éttermek kínálatában. A spanyolok elsőszámú tortillája azonban a hazai „tortilla de patatas”, amely leginkább egy tojásos krumplitortához hasonlítható. A spanyol ínyencséget főként hagymával, olykor zöldségekkel, sült hússal vagy különböző szószokkal ízesítik. A helyiek által rendkívül kedvelt ételt sokan ebédként vagy sörkorcsolya gyanánt tapasként (kis adag) fogyasztják. A lelkes spanyol konyhatündérek gyakran készítenek házi készítésű tortillát a családnak, de a csemege szintén megtalálható készen a helyi boltok polcain. Bár első kóstolásra a külföldiek többsége nincs oda a spanyol különlegességért, mégis érdemes egy helyi étterembe betérnünk és megízlelnük a házi készítésű spanyol tortilla ízeit egy kiadós ebéd gyanánt.
8. Monokini
A spanyol hölgyek nagy része nem mondható szégyenlősnek, ami olykor a könnyed öltözetben is megmutatkozik. A helyi nők többsége ugyanis előszeretettel visel monokinit a tengerparton ezzel is átadva magukat a fesztelen fürdőzésnek, barnulásnak. A spanyol tengerparton sétálgatva így egykönnyen felismerhetők a „szebbik nem” helyi (monikini) és külföldi (bikini) képviselői.
9. Buszra várva
Spanyolországban buszos utazás esetén érdemes időben jeleznünk felszállási szándékunkat. A buszmegállóban egyhelyben várakozva ugyanis a sofőr egykönnyen továbbhajthat. Ennek oka nem a szimpátia. A spanyolok ugyanis rendkívül kedvesek, türelmesek és elfogadóak, legyen szó helyiről vagy külföldiről. A tömegközlekedési szokások azonban merőben eltérnek a magyarokétól. Spanyolországban felszállási szándékunkat egy egyszerű karlendítéssel kell jeleznünk a sofőr felé. Ezt követően a buszra az első ajtónál szállhatunk fel, és közvetlenül a buszsofőrnél válthatjuk meg jegyünket. Az első ajtós rendszernek köszönhetően a spanyol buszon nincs lehetőség bliccelésre, sőt mogorva ellenőrökkel sem találkozhatunk utazásunk során.
10. Vezetési szokások
A spanyolok többsége nem választ nagyértékű autót, így félteniük sem kell azt. Ez egyrészt jól jön parkolás közben, amikor a legapróbb helyre igyekeznek beerőltetni a négykerekűt. Mindezek mellett pedig előnyös az andalúz falvakra jellemző szűk utcácskákban, ahol egy-egy autó – nem kímélve a lakkozást – épphogy átküzdi magát a két fal között.
A spanyolok többségének vezetési stílusa nyugodt és udvarias. Gyalogosként szinte mindig megkapjuk az elsőbbséget, és a dudaszó sem gyakori az utakon. Mindig fontos azonban résen lennünk, ugyanis egynéhány „kemény legény” itt is áthajthat a piros lámpán.
+1. Tapas
Spanyolországba látogatva mindenképp érdemes megkóstolnunk az ellenállhatatlan spanyol ízeket, melyre tökéletes alternatívaként szolgálnak a helyi tapas bárok. A „tapas” szócska egy kis adag ételt jelent, amelyet gyakran bárokban italok mellé (sós snack), vagy akár helyi ínyencségek összeválogatásával (tapas mix) kínálnak.
A tengeri herkentyűk kedvelőinek ajánlott egy spanyol tapas bár felfedezése, amely kellemes hangulatával magával ragadó gasztronómiai élményt nyújt. A külföldi turisták mellett, a helyiek körében egyaránt kedvelt az ilyen típusú éttermek látogatása, akik családdal, barátokkal térnek be egy-egy fenséges tapas vacsorára.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm